2017-09-24 Деревообробник PDF Print E-mail

 Котли Федини – тепло хатини

        Деревина – це не лише чудовий конструкційний матеріал, а й відновлюване джерело енергії. Найпоширенішим і найпростішим методом «видобування» енергії з деревини є метод спалювання, але за умов стрімкого зростання споживання енергії суспільством важливого значення набуває проблема отримання якомога більшої кількості енергії з енергоносія (підвищення ефективності використання). Досягти високоефективного, з точки зору одержання енергії, процесу спалювання деревини можна за допомогою давно відомого методу піролізу.

        Під час піролізу деревини берези вологістю 10–15% отримують 24–25% деревного вугілля, 50–55% – рідких і 22–23% газоподібних речовин. Нині розроблені установки, які дають змогу розділяти ці продукти для подальшого їх окремого використання, наприклад, для біо-дизеля чи біо-газу. Такі установки є досить складними і дорогими.
Людина побудована таким чином, що вона ніколи не зупиняється на досягнутому і завжди прагне вдосконалення. Так, хтось колись задумався над тим, навіщо розділяти продукти піролізу деревини, якщо їх можна використовувати разом. Так на світ з’явився ще один винахід – піролізний котел, у якому одночасно проходить процес піролізу деревини і спалювання продуктів піролізу.
Саме на використанні цього методу і базується робота твердопаливних котлів КОВСГДВД (котел опалювальний водогрійний сталевий газогенераторний на дрова і відходи деревини), які виготовляють на підприємстві пана Ярослава Федини.
Підприємство серійно виготовляє п’ять моделей котлів цього типу, потужністю від 12,5 до 250 кВт і площею обігріву відповідно від 100 до 2000 м2. Коефіцієнт корисної дії цих котлів – 85–88%. Вони добре працюють на дровах, відходах деревообробного виробництва і торфі. При використанні деревини вологістю до 40% котел потужністю 12,5 кВт споживає не більше 3 кг/год, а двісті п’ятдесят кіловатний – 22 кг/год.

         Середня тривалість робочого циклу (час між завантаженнями) усіх котлів – не менше 4 год. В разі необхідності котли можна обладнати автоматичною системою завантаження сипкого палива. Також ці котли можна використовувати для утилізації побутових відходів у незначних кількостях.
Корпус усіх котлів типу КОВСГДВД виготовлений із листової сталі товщиною 4–5 мм.

         Як теплоносій у них використовують воду, циркуляція якої може відбуватися як самовільно, так і примусово – з використанням водяного насоса. Краще все-таки застосовувати примусову схему циркуляції води, оскільки вона забезпечує швидше нагрівання системи опалення і дає змогу досягти кращої тепловіддачі.
Усі моделі котлів сконструйовані для роботи при відкритій системі циркуляції води, що усуває ймовірність вибуху при закипанні. Окрім цього, котли можна встановлювати паралельно з іншими, наприклад, газовими.

         Для підтримання температури води на потрібному рівні усі моделі котлів обладнано терморегуляторами, які дають змогу підтримувати температуру з похибкою 3–5?С.
Найважливішими характеристиками цих котлів є їх економічність й екологічність. Головним чинником економічності є процес пролізу  деревини і отримання водяного газу. Водяний газ утворюється при потраплянні водяної пари в розжарене вугілля. Саме цей процес дає змогу отримувати із одиниці маси деревини в 2–3 рази більше теплоти, ніж при звичайному спалюванні. У процесі піролізу деревина під дією високої температури розщеплюється на газ, під час згоряння якого виділяється значно більша кількість теплоти.

         Для стабільного горіння на дно верхньої камери, в яку завантажують деревину, укладають вогнетривку цеглу певної конфігурації, яка забезпечує якісне згорання отриманого газу в нижній камері. Саме в цій камері і відбувається його згоряння. На перший погляд, цей процес є трішки дивним, адже полум’я орієнтоване не знизу вгору, а навпаки. Такого ефекту досягають завдяки різниці тисків між верхньою і нижньою камерами згоряння, що сприяє кращому нагріванню води. Додатковий тиск у верхній камері створюють за допомогою вентилятора, встановленого на передній стінці котла. Залежно від умов, температура згоряння піролізного газу може сягати 1000–1200?С. Важливою умовою проходження достатнього піролізу деревини є дотримання рекомендованого часу між завантаженнями котла (тривалості робочого циклу). Якщо котел відкривати набагато частіше ніж це необхідно, то в нього потраплятиме надлишок повітря, а це призведе до припинення процесу піролізу і роботи в режимі звичайного твердопаливного котла. Саме процес піролізу дає змогу отримувати в 2–3 рази більше теплової енергії ніж під час звичайного спалювання з такої самої кількості дров.

          Із метою зменшення тепловіддачі самого котла в навколишнє середовище на бажання замовника його поверхню покривають спеціальною фарбою, в якій містяться керамічні кульки. Ця фарба була спеціально розроблена для покриття поверхонь котлів, теплотрас тощо з метою зменшення втрат теплоти. Завдяки вмісту  керамічних  кульок, що всередині мають вакуум, вона спроможна відбивати 60–70% теплового потоку, а це суттєва додаткова економія.

Любомир КОВАЛЬ